Vážení zákazníci, chtěli bychom Vás informovat o změně otevírací doby a probíhající inventuře během vánočních svátků. Od 24. 12. do 29. 12. bude kamenná prodejna uzavřena. Pouze 27. 12. budeme expedovat poslední objednávky v tomto roce (kamenná prodejna zůstává uzavřena). Po tomto termínu bude expedice/doručování objednávek probíhat až v novém roce. Ve dnech 30. 12. a 31. 12. proběhne inventura – prodejna bude uzavřena a expedice objednávek již nebude možná. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám klidné Vánoce a úspěšný vstup do nového roku.

Jak navrhnout správné osvětlení v místnostech

Zde je přepis doporučení firmy Eglo k návrhu osvětlení:
Oko vnímá přímé i nepřímé světlo. Přímé světlo, jako například hořící svíčka, vyvolává příjemné pocity. Při zařizování je však důležitější nepřímé světlo, které oko vnímá jako odraz. Různé plochy různě vyzařují světlo zpět, přičemž hladké plochy reflektují silněji než strukturované a světlé barvy více než tmavé. Například v bytě s relativně malými okny a tedy nedostatkem denního světla bychom se měli tmavých barev zcela vyvarovat. Tmavě zařízený byt působí nejen depresivně, ale musí v něm být přes den rozsvíceno.

Světelný zdroj při přímém osvětlení téměř není odstíněn. Umístění funkčních svítidel i světelných objektů by se mělo pečlivě naplánovat, neboť osvětlení přímo bije do očí. Pokud se stolní nebo stojací lampa má použít jako funkční osvětlení, je třeba dbát na to, aby spodní okraj stínidla byl tak vysoko, aby světlo dopadající na pracoviště bylo dostatečné. Ovšem ne tak vysoko, aby oslňující vnitřní strana stínidla byla vidět.

Při nepřímém osvětlení se odstíněné světlo odráží od stěn a stropu. Existují různé možnosti nepřímého osvětlení prostoru. Světelný zdroj může být integrován do stropní obruby, krycí lišty na stěně nebo lišty na záclony nebo namontován do svítidel osvětlujících stěny nebo stropy. Světelný zdroj by se však měl vždy nacházet v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy, aby mohl vrhat široký kužel světla. Důležité však je, aby se nacházel nad výškou očí. Svítidla osvětlující stěnu by se měla montovat na stěnu do výšky nad 170 cm. Důležité: V malých nebo nízkých prostorách je třeba použití osvětlovacích svítidel naplánovat přesně, protože se zde často míjejí účinkem.

Obývací prostor nebo ložnice (převážně světlé zařízení): 20-30 Watt / m²
Obývací prostor nebo ložnice s halogenovým světlem: 10-15 Watt / m²
Obývací prostor nebo ložnice (tmavé zařízení): 40-50 Watt / m²
Dětský pokoj (světlé zařízení): 30-40 Watt / m²
Pracovna: 40-50 Watt / m²
Kuchyně: 50 Watt / m²
Chodba: 30 Watt / m²
Schody: 20-30 Watt / m²
Sklep, garáž: 10 Watt / m²